2 Methods:
1. Students pre-sell 5lb bags of apples for $9 or $10 through an order form and collect money at that time. A date is selected for the delivery of apples to the school. Teacher/Advisor and students sort apples based on the seller's order form. Parents pick up the order from the school and deliver to friends/family that evening. Each bag costs the group $4.50 paid to Fuhrmanns.
2. Pick up 5lb bags of apples and pay $4.50 per bag. Each bag can be sold for $9 or $10 and a bushel box is 8 bags. Set up a booth at a sports event, musical, parent-teacher conference night. Sell apples in the cash and carry style. The apples you do not sell are yours, and you do not return them to the orchard.
Spreadsheet to track student sales:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bT5gdg7qzeYYQ5gqckL5-0hhPy2H4B0VexDGPm14eac/edit?usp=sharing
Apples are perishable, and can be bruised. All parents & students should be advised to refrigerate apples, and treat them like eggs being careful to not bang them and bruise them before delivery.
Message Abby to get started! fuhrmannorchards@gmail.com